HISTÓRIA TANCA

HISTÓRIA TANCA

HIP-HOP – ako subkultúra vznikol v New Yorku (USA) v 70. rokoch 20. storočia v prostredí New Yorku (USA) v 70. rokoch 20. storočia štvrtí obývaných prevažne černoským obyvateľstvom. Počas rokov sa vyvinul do svojej dnešnej podoby – celosvetovej mestskej subkultúry mládeže. Je to tanec, ktorý využíva mnohé prvky z iných tancov, preto ho môžeme nazvať aj rôznorodým tanečným štýlom. Obsahuje mnoho štýlových moderných krokov a je veľmi dynamický.),

WAACKING – tento tanec pochádza z roku 1970 disko éry v Los Angeles. Waacking sa skladá z pohybu ramien a rúk do hudobného rytmu. Priekopníkom a zakladateľom waackingu bol Waackers.

LOCKIN – je to Funky tanec, ktorý zahŕňa pomerne veľa akrobatických a fyzicky náročných pohybov. Úplne najzákladnejšie pohyby z ktorých sa lockin’ skladá sú: “Point”, “Up” a “Lock”. Ďalšie môžu byť: “The Skeeter Rabbit”, “Box split”, “Scooby doo” atď. Locker-i sa obyčajne obliekajú do výrazných šiat s pruhmi, old school-oví tanečníci nosia často traky a veľké čiapky. Hoci je lockin’ old school-ový tanec, stále je populárny a možno tento štýl vidieť vo viacerých hudobných klipoch súčasných umelcov),

POPPING – popping je názov špecifického štýlu pouličného tanca a je štýlom sám o sebe, pretože je jedinečný. Názov vytvoril Boogaloo Sam, zakladateľ priekopníckej popping-ovej skupiny: The Electric Boogaloos (Fresno, California). Sam vyslovoval slovo “pop” vždy, keď sa pri tanci pohol, podobne ako stroje keď sú v pohybe – vznikol názov poppin’ (1970). V súčasnosti sa popping zaraďuje do hip-hopu a stále sa tancuje na súťažiach po celom svete.

DANCEHALL – tanec, ktorý vznikol v Jamajke v roku 1979 pre zábavu v miestnych diskotékach. Tento štýl môže z časti pripomínať aj Reggae. Najznámejší hudobný predstavitelia dance hallu sú mená ako Shaggy, Daddy Yankee, Sean Paul, Buju Banton, Beenie Man, Capleton, Sizzla, Kat DeLuna.

HYPE - štýl Hype alebo New Jack Swing, ktorý sa tancoval v osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch. Základné kroky hype-u sú: “Running Man” a “Robocop”

HOUSE DANCEpatrí do skupiny klubových tanečných štýlov improvizačnej povahy. Používajú sa prvky afrických tancov, rýchle a zložité kroky v kombinácii s plynulými pohybmi trupu. House dance je oveľa starší ako house music a nie je ani potomkom hip-hopových štýlov, aj keď veľa hip-hoperov používa housové kroky. Pri house dance sa často kladie dôraz na jemnejšie rytmy a hudobné riffi, na ktoré sa zameriava práca nohami.

L.A. COMERCIAL HIP-HOP inak aj ako NEW STYLE – komerčný tanec sa vyvinul z hip-hopovej kultúry ako reakcia tanečného štýlu L.A. na hip hop, niekedy nazývaný ako new style alebo jazz funk a smeruje ku komerčnému využitiu pre hudobné videá, televíziu, predstavenia na pódiu a živé turné. Tieto štýly vznikli vďaka technicky trénovaným tanečníkom na konci 90-tych rokov (Wade Robson, Brian Friedman, Fatima Robinson, atď.), ktorí chceli vytvoriť novú choreografiu pre hudobné video.

R´n´B – má afro – americké korene a je rovnako ako Hip-hop štýlom nielen tanečným, ale aj hudobným. Jeho názov je skratkou hudobného štýlu Rythm and Blues, ktorý kombinuje prvky jazzu, gospelu a blues. R´n´B začalo vznikať okolo roku 1940 a jeho presný názov mu dal novinár menom Jerry Wexler. R´n´B je úzko spojené s textom hudby a vychádza predovšetkým z pocitov. Nemá teoreticky žiadne základné kroky, pretože kroky sa neustále menia a modernizujú a záleží na každom tanečníkovi, aké kroky si vymyslí a ako ich použije…

Link na históriu:

http://miniboj.blogspot.sk/2011/05/hip-hop-historia.html

http://www.tancuj.eu/historia-tancov/item/hip-hop

 

Don't be shellfish...Share on FacebookShare on TumblrShare on RedditPin on PinterestTweet about this on TwitterShare on Google+Share on StumbleUponDigg thisEmail this to someone